Test vaječnosti (zygozity) dvojčat

4 760 Kč

 Určení vaječnosti dvojčat pouze na základě podobnosti nemusí být vždy směrodatné. Tento genetický test slouží ke spolehlivému určení vaječnosti (zygozity) dvojčat.

Tento genetický test slouží ke spolehlivému určení vaječnosti dvojčat.

Dvojvaječná dvojčata se vyvíjejí ze dvou různých vajíček, která jsou oplodněna každé jednou spermií. Každé z dvojvaječných dvojčat je před narozením vyživováno svojí placentou. Tím, že obě dvojčata vznikají z jiného vajíčka a spermie se vlastně podobají klasickým sourozencům. Mohou a nemusí si být podobná a mohou a nemusí mít stejné pohlaví. Jejich genetická výbava není shodná.

Jednovaječná dvojčata se vyvíjí pouze z jednoho vajíčka a jedné spermie, ale zárodek se pak rozdělí na 2 embrya. Jednovaječná dvojčata mívají tedy společnou placentu, stejné pohlaví a z více než 95% shodnou DNA. 

U čtvrtiny jednovaječných dvojčat však dochází k rozdělení na 2 embrya už do tří dnů po oplodnění vajíčka a každé z dvojčat má pak svou vlastní placentu podobně jako je tomu u dvojvaječných dvojčat. Ovšem jejich genetická výbava je na rozdíl od dvojvaječných dvojčat shodná. 

Jaký bude postup po objednání testu? 

Při tomto testu analyzujeme vzorky DNA obou dvojčat. Odběr DNA (bukální stěr buněk z vnitřku tváře) si provedete sami jemným kartáčkem, který Vám po provedení objednávky zašleme poštou (včetně instrukcí, jak postupovat). Odběr vzorku je bezbolestný, bezpečný a rychlý. Testujeme vždy dva nezávislé vzorky pro maximální spolehlivost výsledků (tzn. stěr si provedete 2x). Odebrané vzorky nám pak pošlete zpět do laboratoře. Do cca týdne od obdržení vzorků od nás dostanete výsledky testu.